geyik avcısı hicabi bey

aşk (6): deniz kıyısında avlanan bir geyik avcısı yürümüş, yürümüş, derken büyük bir ırmağın ağzına varmış. bir ses duymuş orada: iç eriten bir ses türkü söylüyormuş. can kulağıyla dinleyen avcı türkünün sözlerini zar zor anlamış: gel, gel, / kimsesiz avcı, / hemen gel / akşam serinliğinde.

avcı, ırmağın kıyısı boyunca, türkünün geldiği tarafa aklı başından gitmiş gibi koşmuş da koşmuş. derken bir de bakmış ki ırmağın karşı kıyısında güzeller güzeli bir genç kadın bir kayanın üstüne oturmuş, yanık yanık türkü söylüyor. kadın çağıran, yalvaran gözlerle süzmüş avcıyı. avcı, köpüren ırmağın önünde duraklamış, düşünmüş. bunu görünce kadın yeniden türküye başlamış: gel, gel, / kimsesiz avcı, / hemen gel / akşam serinliğinde.

avcı çarçabuk soyunmuş, buzlu akıntıya karşı çabalayarak yüzmüş suyun üstünden, suyun altından; sonunda bitkin, yarı ölü, karşı kıyıya, gülümseyerek kendisini çağıran kadının oraya varmış. ama yanına yaklaşır yaklaşmaz kadın hor bir kahkaha atıp baykuş gibi alay ede ede kaçmış. bitkin ve ölgün avcı, yine çabalayarak geri yüzmüş, ama öbür kıyıya ayak basar basmaz oracığa yığılmış, kendinden geçip donmuş.

neden sonra arkadaşları gelip orda bulmuşlar avcıyı. sımsıcak urbasının yanıbaşında çırılçıplak donmuş olan avcının başına ne geldiğini bir türlü anlayamamışlar.

herkes, çıldırdı sanmış. ne avına çıktığını anlayan olmamış.*

***

evvel zaman içinde kitapların sayfaları kapalı olurdu; kağıt açacağıyla, o yoksa elinizle açardınız. işte öyle bir kitap gözüme çarptı kütüphaneme bakınırken bu sabah. rastgele açtım kitabı, karşıma bu hikâye çıkıverdi. ne zamandır yazmıyorum bloglarıma, bari bu vesileyle bir yazı gireyim dedim. lugatimizin en netameli (ve artık hiç hazzetmediğim) maddelerinden birini halâ bitirebilmiş değilim, tefrika edip duruyorum. bu da altıncısı olsun.

örnek cümlemiz mi? ne bileyim, meselâ şöyle bişey: aşkın cümlesi üç noktadan ibarettir.”

(*) alıntı: talât sait halman (haz.), “eskimo şiirleri”, çev: talât sait halman, yeditepe, 1969, ss. 47-48.

Reklamlar

There are no comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: