birinci sınıf hicabi bey

hayvan: kimilerine göre masumane, bana göreyse hainane bi küfür tilciği.

insanmerkezcil bakışın hödüklüğünün tezahürü.

beyinsiz, iradesiz, şahsiyetsiz, haysiyetsiz, haksız, hukuksuz, önemsiz, aşağılık mahlûkatın genel ismi. köle. uşak. serf. parya. hayat alanı yok. kafes, akvaryum, hayvanat bahçesi, ahır, kümes, laboratuvar vb mekanlara lâyık. senin istediğin şekilde ve istediğin kadar yaşar, sen istemezsen ölmek zorundadır. vurursun, döversin, kesersin, oklarsın, kurşunlarsın, ona bişeycik olmaz, vurduğun yerde gül biter. insan denen uluyüceböyyük varlığın dediği olur. o ne derse doğrudur, o ne yaparsa haklıdır, o ne eylerse güzel eyler. vahşilik, yabanıllık ve hayvanlık senin gözünde alçaltıcıdır, ah ulan ah, keşke vahşi, yabani, hayvan olmakla şereflenebilseydin! gelgelelim uygar, evcil ve insansın, bu duruşa bir vuruş kaç kuruş?

yok insan şunu yapan hayvandır, yok insan bunu eden hayvandır. hadi len! insan, hiçbir zaman hayvan kadar olamamış bir mahluktur. eşref-i mahlûkat kategorisine insan sıfatıyla girebileceklerin sayısını bilmemkaç milyon yılda toplasan toplasan onbin ya eder ya etmez. onların da uzaydan yolunu şaşırıp geldiklerinden şüpheliyim şahsen.

desmond morris’in on maddelik yeni hayvan hakları bildirgesini burnuna dayayayım da insanmerkezcil küstahlık ve bencillikten sıyırmaya bak kendini. dünya senin çevrende dönmüyor insan mısın sefil misin ukalâ mısın her ne boksan işte.

1. boşinançlarını ya da dinsel önyargılarını tatmin için hiçbir hayvana iyi ya da kötü kurgusal nitelikler yükleyemezsin!
2. hiçbir hayvan üstünde egemenlik kuramaz, hiçbir hayvanı seni eğlendirsin diye alçaltamazsın!
3. yeterli fiziksel ve toplumsal çevreyi sağlamadan hiçbir hayvanı tutsak edemezsin! (bana kalırsa hiçbir koşulda onları tutsak edemezsin! –h.a.)
4. senin hayat tarzına kolaylıkla uyum sağlayamayacak hiçbir hayvanı arkadaş olarak yanında tutamazsın!
5. insan nüfusundaki artışla ya da doğrudan doğruya kötü davranışla hiçbir hayvan türünü yokedemezsin!
6. sana spor imkanları sağlasın diye hiçbir hayvana acı çektiremezsin!
7. gereksiz deneyler için hiçbir hayvanı bedensel ya da ruhsal işkenceye tabi tutamazsın!
8. sana besin sağlasın diye hiçbir çiftlik hayvanını mahrumiyete mahkum edemezsin! (bana kalırsa “çiftlik hayvanı” da ne demek? –h.a.)
9. kürkü, derisi, dişi ya da başka bir şeyi için hiçbir hayvana eziyet edemezsin!
10. hiçbir işçi hayvanı kendisinde strese ya da bedensel bir zarara yolaçacak bir işte çalıştıramazsın! (bana kalırsa zaten hakkın yok hayvanları çalıştırmaya! –h.a.)

her hayvanın özgürce, kendi hayat alanında, kendince, kendi doğal ömrünü tamamlayıncaya kadar, neslini koruyarak yaşamaya; ille de onunla arkadaş olacaksan onun kişiliğine, onuruna, haklarına, ihtiyaçlarına ve ihtiyaçlarını giderme biçimine saygı duyarak ve riayet ederek ilişki kurulmaya hakkı vardır. bu hak senin lütfun, alicenaplığın falan da değildir. hayvanları ikinci üçüncü sınıf yaratık olarak görmek, aşağılamak, onları doğal habitatlarından koparmak, onları aşağılamak, onlara zulüm ve işkence etmek, onları esir ve köle olarak çalıştırmak ve yaşatmak, bedensel ve ruhsal bütünlüklerine zarar vermek, sakatlamak, yaralamak, öldürmek senin haddin değildir. hem hangi hayvan küreyi ısındırdı, ozon tabakasını deldi, kendi soyunu sayısız kez kırıp geçirdi, kendini yenilmez ve yanılmaz efendi yerine koydu, bir karışlık aklıyla kâinatın sırrını şıpınişi çözüverdiğini zannetti senden başka?

neymiş o halde? adam gibi tanımlayalım şimdi hayvan kardeşimizi:

hayvan: kâinatın dünya adı verilmiş minicik bir gökcismi üzerinde, o gökcisminin tabiatının, hiyerarşik olarak dizilemez, farklılıkları biri diğerinin aleyhine olacak biçimde öne sürülemez, biri diğerinin kayıtsız şartsız hizmetine koşulamaz, insan, ağaç, taş gibi, değeri tabiatın ve kâinatın bir zerresi olmaktan menkul, saygın varlık türlerinden biri. yoksa hoşuna gitmedi mi tanımım? yürrü, anca gidersin insan ogli insan!

örnek cümleyle insanlığımıza son verelim: “insan gelmeden önce ‘ağaç, hayvan, kaya, bulut’ filan yoktu; onların hepsi tabiatın tezahürleriydi. insan geldi, mertlik bozuldu.”

ha, dersen ki “tahtakurusundan, sivrisinekten uyuyamıyom geceleri”, tahtayı kurutmayaydın sen de, heyvanın ne kabahati var, hem zaten kanın da pek tatlıymış duyduğuma göre, sivrisineğin canı çekmesin de n’apsın yavrucak.

bokun da bokböceğine ihtiyacı var hem, yoksa nasıl havalanacak da kuruyacak?

hadi gel köyümüze geri dönelim. söğüt yuva yapmış manda dalına. national geographic izleyelim, sevişelim, üreyelim. hayvanatın, nebatatın, tabiatın saflığıyla. (bu makalemizde ağır abiliğimiz tuttu sanırsam! n’apalım, arada olsun öyle sayın seyircı.)

Reklamlar

There are no comments on this post.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: