hicabi bey’in yılbaşı partisi

yılbaşı: eşek başı, yılanın başı, bölükbaşı, koçbaşı, ocakbaşı, onbaşı, yüzbaşı, binbaşı, milyonbaşı gibi bişey. üç baş daha var şu anda aklıma gelen. biri, teşkilat-ı mahsusa’nın kuşsütüyle beslediği, ninnilerle büyüttüğü, kenya’lardan özel olarak getirttiği has adamı, kendi jargonuyla söylersek “bölücübaşı”. bi de tenasül örgenimin başı (şeddeli r ile telaffuz edilmesini ehemmiyetle reca ederim). omzu kalabalık bazı başlara nihayet dokunulabiliyor, n’allahım bugünleri de mi görecektik nalan! adada beslenen başın da bir gün gerçekte hangi gövdeye ait olduğunu patagonlarla tapagonlar (tapagon: dağpatagonu) ergeç öğrenecek de ben görmem o kutlu günleri. imdi bu yılbaşı dediğin şey neye yarar hemşerim? atsan atılmaz, satsan satılmaz. ne bok yemeye sevinirsin, hoplayıp zıplarsın onu da bilmem. ömründen ömür harcamışsın, bi de tutup üstüne seviniyorsun, biraz hoca nasreddin fıkrasına benzemiyor mu bu? ayrıca zaman dediğimiz fingirdek şeyi orasından burasından mıncıklamanın sonu yok ki. boşuna kaldırıyorsun başını, bilmiyorsun ki basizme geçit yok! zamanın sırrını aynştayn emmimle hawkins abim çözememiş ki sen çözesin yılbaşılarla mılbaşılarla. hem yılbaşı diye birşey var da niye yılkıçı yok? birşeyin başı varsa kıçı da vardır ilkesine ters düşmüyor muyuz hemşo? bırak oynamayalım bu başlarla kıçlarla, sonra bize girmesin. bi baş daha vardı, bak unutuyorduk senin yüzünden: aybaşı. insanın başına çok sık geliyor bu musibet, çekilir de bişi diil yani. erkek tarafı olarak söylüyoz bunu, yanlış olmasın. ben bundan sonra aybaşlarını kutlamaya karar verdim, kazasız belâsız atlatılan her aybaşı, geride kalanların sayısını bir azaltıyor da o bakımdan şeyttim. örnek tümcemizle başbaş yapalım mevzua sayın seyircı: “yeni yıla giren herkese yeni yıl da giriyormuş.” (bu nasıl örnek tümce diyenlere mahsus selam eder; baş, kelle ve kafa tilcikleri arasındaki nüanslara yılbaşı gecesi çalışmaları halinde yeni yılın kendileri için hayırlı ve uğurlu olacağını öngörürüm. aha bak örnek tümcede değilse bile burada kullanmış olduk tilciğimizi.)

Reklamlar

5 Yanıt

 1. eski yılınıza başbaş yapıyoruz, hicabi beyciğim.
  gitsin ve ardına bile bakmasın, he mi?

 2. Hicabi Bey diye biri yok burada efenim, kaç kere altını çiziciiim. Yok eğer bana diyorsanız, 2009’un 2000 senesiyle birlikte en korkunç iki yıl olduğunu söyleyebilirim şahsım adına. Gitsin ve ardına bile bakmasın. Kapıyı da çarpabilir, dökülen sıva için tamirci çağırabilirim. Lâkin gelen gideni aratır derler, 2010 bakalım nasıl bir yıl olacak. Benim için, ülkem için, dünya için… Dünya için kötü olacağı kesin, Kopenhag’dan da bi bok çıkmadı çünkü. Türkiye için tehlikeli geçebilir. Dur bakali. Hayırlısı diyelim.

  BU ARADA ÖNEMLİ NOT: YORUMLARA GÜNLERDİR NE BURADA NE SY’TE CEVAP VEREBİLİYORUM. İŞİM BAŞIMDAN AŞTI. ÖZÜR DİLER, EN KISA ZAMANDA TEK TEK CEVAPLAR YAĞDIRACAĞIMI MUŞTULAR, BU VESİLEYLE YENİ YILIN HERKES İÇİN GERÇEKTEN “YENİ” BİR YIL OLMASINI DİLERİM. (Bağırmış gibi oldum, kusura bakılmaya.)

 3. Tevellüdü müsait olanlar hatırlayabilir; bi de “höküüümatın başı” vardı. The Sülü denen mel’un zat böyle diye diye birşeylerin başına oturtmuştu koskoca ülkeyi. Bilerek ve isteyerek. Geçenlerde Taraf yazarı Cemil Ertem de bu herifin ne mal olduğunu gayet net biçimde dile getirmişti.

 4. sayın abim, ister yeni bir yılın başı diyelim, ister eşeğin başı- ki eşek gözü güzel heyvandır- ben son derece iyi niyetlerle size mutlu bir yıl dilemeye geldim::)
  sevgiler.

 5. “Yılkıçı” lafını çok sevdim. Onu kutlamak çok daha anlamlı geldi nedense bir anda. Ne idüğünü biliyoruz nasılsa ve gidişine sevinmek daha anlamlı gerçekten.
  “Gitti de bitti maaşallah” tonunda yılkıçınızı kutlar, 2010’un mesele çıkarmadan hepimizi rahat bırakmasını diliyorum.
  Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: