hicabi bey’in sünnet düğünü

pipi: insanlık tarihi boyunca değeri tam olarak bilinememiş tek şey dersem abarttığımı sanacaksınız ama valla billa öyle. nereden geldiyse şimdi aklıma, felemenk diyarındaki nijmegen üniversitesi’nde koca koca proflar derse girerken ıslıkla bir şarkı tuttururlar ki sözleri aha şöyledir: “eva o lief, o zoete hartedief uw blauwe oogen zyn wreed bedrogen.” türkçe mealini de istersiniz siz şimdi: “eva oh aşkım, oh tatlı sevgilim, mavi gözlerin zalimce aldatılmış.” adamlar dertli belli ki. ya ortada karışık bir aşk üçgeni var, ya da özeleştiri mekanizmasını çalıştırıyorlar. laf aldı başını gidiyor, iyisi mi biz sadede gelip tarif verelim. pipi dediğiniz kıymeti bilinmedik şey aslında soyut bi varlıktır, gözle görülür ama elle tutulmaz. 9,856’dan biraz büyük bişeydir (amma da muzırlığa işliyor kafanız, cm filan değil birimi). öff, uğraşamayacağım sizinle sabah sabah, bayramertesi sendromum üzerimde zaten. kısa keseyim: bildiğiniz pi sayısının karesi işte. bir sayıyı kendisiyle çarparsanız karesini elde edersiniz –tabii ilkokul örtmeniniz size iyi belletmişse vaktiyle bunu. pi sayısınca pi (pi pi), pi kere pi, yani pikare, yani deminki sayının birazcık büyüğü. ne kadar büyüğü? işte orası meçhule doğru uzanır, sonsuz bir meçhule. kimsecikler şimdiye dek işin içinden çıkamamıştır desek yalan olmaz. pipi değil ama pi delileri iki cinstir: birinciler hesaplamaya, ikinciler ezberlemeye meraklıdır bunu. bu ikinci türden delilerin yüzü suyu hürmetine envai çeşit belleteç uydurulmuştur. işte yukarıda az sonra dersine girecek olan profumuzun ıslıkla çaldığı şarkının güftesi de öyle bir belleteçtir aslında. burada boş boş konuşmuyoruz gördüğünüz üzere. “kafanızın çevresini ölçüp pi’ye böler ve en yakın 1/8 inçe yaklaştırırsanız şapka numaranızı bulursunuz. tümcemizin ilk tilciğine metafor san’atini uygularsanız tümcemiz işte o vakıt vatana millete faideli örnek bir tümce olacaktır.”

(unutmadan: demin hepiciğinizi kandırdım, nihahha. o çarpma işlemini yapamazsınız. çünkü o işlemdeki malum çarpanı kimse şimdiye kadar bulamadı ki siz bulasınız! bi daa dikkatli olun, gökte de kuşlar uçuyor.)

Reklamlar

11 Yanıt

 1. İlk kez bold-italiksiz bir örnek tümce yazmak zorunda bıraktı bu eğretileme işi, büdütörümüzü.

 2. Hicabi Beyimizin dönüşü muhteşem oldu!
  😉

 3. Hocam, şu 9,856’nın birimi cm değil de, inch midir?

  öyle ise hocam demeyi bırakıp efendimiz diye hitap edeceğimdir:-)

 4. değeri tam olarak bilinemiyor bence de. tayin ve tespitte hata var ama teşbihte hata olmaz derler: sanılanın aksine bu değer abartılıyor olsa gerek ki benim 8 yaşındaki cüce bile en kıymetli varlığı olarak görüyor pikaresini.

 5. hafif abi yazdıgı dillerin hepsini biliyorsa acayip kıskanırım, şapka çıkarırım, kendime hayıflanırım. bravo derim.

  siz pikareden şeyetmişsiniz ama bu pipilerin konuşanları varmış. ben rakı içmeyi düşünüyorum.

 6. Çavdar Teyzeciğim,

  Hicabi Bey diye biri y-o-o-o-o-k! İlle ıslak imza mı gerekiyor netekim?

  Virgilius Beyciğim,

  Cm değil elbette ama inç? Sektör mü değiştirsek n’apsak! Kih kih!

  Çok sevgili JoA,

  Eskiden tv kanalizasyonları yokken filan ev gezmeleri olurdu. Değer meselesinin ocağına odun taşıyan pipisel demonstrasyonlar zannımca o günlerden kalmadır.

  Evli Beyciğim,

  Nerdeeee! Felemenk lisanını hiç bilmem. Azbuçuk İnculazca, eh biraz da Çizme lisanı işte, hepsi bu.

  Konuşan pipilere gelince… Konuşmaktan konuşmaya fark var. İletişim bir san’attir, di mi ya!

 7. Bir inch kaç cm idi? 🙂
  İğrenç bir geyik yapacak olursak, boyu değil işlevi önemli ise kadınlar İsviçre çakısı alsınlar madem şeklinde birşey okudum yakında bir yerlerde.

 8. Talisman aplam gelmiş, ne güsel!

  Öyle gergin bir iş sabahındayım ki, ben güldüm, Allah sizi de güldürsün aplacım.

 9. sayın hafif abim, demonstrasyon yok çok şükür de, gıdıklamak için bile hamle yapsan, “anne, pikareme dikkat et, çarpacaksın bak sonra!” diye azar işitiyorum. futbol oynarken, bisiklete binerken, kovalamaca oynarken bile hep aynı dert.

 10. Heh heh! Pek de kıymetliymiş pikaresi! İleride matematikçi olacak, belli.

 11. Şirin beldem Patagonya’mın münbit topraklarında yetişmiş bir arkadaşımızın Google araması: “pipi evde nasıl uzatılır”. Kıyamadım kendüsüne, vereyim tarifi. Bizahmet en yakın mahalle kırtasiyecisine gidilip büyük boy kareli harita metot defteri, HB kalem, kokusuz silgi (kokulular kanserojenmiş), metal kalemtıraş (plastikler kullanışsız oluyor) alınacak. Yandaki kuruyemişçiye uğranıp biraz da fındık fıstık filan tedariklenilse fena olmaz hani. Koşar adım eve dönülecek, masaya oturulup pi sayısının önce virgülden sonraki iki rakamlı hali, sonra üç, sonra dört, sonra beş rakamlı hallerinin karesi alınacak. Yorgun düşüp bayılana kadar bu operasyona devam edilecek. Görün bakın pipi nasıl uzadıkça uzuyor, sündükçe sünüyor. Fındık fıstık arada darlandığınızda kafa dağıtmak içindir, performans maksimizasyonu maksatlı değildir, uyarayım, siz bakmayın hayatında iki kitaptan fazlasını okumamakla, hiç film seyretmemekle övünen reglamcı Cin Ali Bey’in aganigi feryatlarına.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: