dersim’in içi çarşı, onör’üm coşturuyor arşı

onör d’öymen: “dersim” derken yanlış anlaşılmış bir kişidir kendüsü. beyefendi tam “ders’imi çalıştım ben örtmenim” diye bi tümce kuracakken lafı ağzından alıyonuz, adamcağızı führer’den beter ediyonuz, sizinki de iş mi canım. gerçi tümcesinin devamı “ananızı diktik, gene dikerüz icabı halinde şoför mahallinde” kıvamında geliyor ama olcek o kadar artık. ulu önderinin arkasına saklandığını sanıyorsanız da aldanıyorsunuz, sri lanka’daki analarla devam etmiş, kesmemiş dersim’in anaları onu (o kesmiş tabii, söylemeye ne hacet). zatıalisine altın madalya takıcam, alnından şappadak öpücem, yaptığı bir devrimdir, “gerçeklerin kötü bir huyu vardır; bir gün ortaya çıkıverirler” aforizmasının doğruluğunu bize bir kez daha hatırlatıverdi. şirin beldemiz cennetimiz patagonya’mız onun sayesinde en bi masal masallar diyarı olmaktan bir çırpıda kurtuldu. kuşum ertuğrul’umun ödü kopmuş baksanıza, “lan n’aptın sıçtın onörcüm” diyo. kaptanım ertuğrul’umun bi yerleri sinyal veriyosa acı acı, bilelim ki umut vardır ülkemiz için. onör‘ümün kaşları kare / selam söylen o yare / alev alev yanası / anası ağlayası //  dersim’in içi çarşı / onör coşturuyor arşı / sokmuş “kılıç”ını kınına / girmiş valdenin damına”

Reklamlar

4 Yanıt

  1. Hafif Abiciğim,
    Hoşgelmişsiniz!
    Sözlük maddesinin cümle içinde kullanılışı müthiş.

  2. Efenim malumunuzdur, Metin Bey’in derdi beni de gerdi, o yüzden yeşil sahalardan az biraz uzak kaldım. Emme Ulusal Onör’ümüz, daha nice analar ağlatası beyimiz sayesinde aşka gelip lugatimizin şefkatli kollarına attık tekrar kendimüzü.

  3. hah işte! hafif abi’nin böyle sanatsal şiirlerini ve fevkaledenin fevkinde bir üslüple yazdığı tilcikleri okurkene kendimden geçiyorum. sizi böyle görmek ne güzel iki gözüm abim.

  4. Teveccühünüz efenim. Saygılar benden. (Onör Bey için yazdığımız bu manzume ona az bile. Bi Behçet Kemal Çağlar kadar olamadık gitti aq.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: