çavdar teyzem hukuk amfisinde cirit atarkene

alma: elma tabir ettiğimiz günahkâr meyvenin anadolu ağzıyla söylenişi diyecektim, vazgeçtim. o diil. almak fiilinin emir kipinde ikinci tekil şahıs çekimi. sonuna ünlem işareti koymakta fayda mülahaza ediyorum, zira şiddetle haykırıyorum: alma! alma lan! alma! niyçün yırtıyorum hançeremi ey halk, ey okurcuk, ey kari? çünkü aldıkça batıyorsun boka, aldıkça kapitalizmin sadık bendesi oluyorsun, aldıkça var olmak ile sahip olmak arasındaki trajik farkı farketmez hale geliyorsun, aldıkça bir sürekli dekadans içinde enkaza, harabeye, viraneye dönüyorsun. bu kadar basit bir gerçeği bile göremez hale gelmişsin, bitmişsin sen ey kari! sen hiç danışmaya gittin de danışabildin mi? halbuysam adı üzerinde: danışma! çavdar teyzemin medeni hukuk profüsürünün anekdotundaki gibi, kara kaplı aile hukuku kitabının ilk babında ne yazar: nişanlanma, ikincisinde: evlenme, üçüncüsünde: boşanma. lan sana lisan-ı münasib-i hukuk ile söylüyo işte, daha ne istiyon: nişanlanma! evlenme! hadi iki kere sıçradın, üçüncüsünde ağzına sıçılır nafakaydı, zarttı zurttu, oydu buydu: boşanma! rahat batıyor muydu götüne, ne diye koskoca profüsürün öğüdünü tutmuyon, hı? alma oğlum, alma! gadın gısmısı şeytana benzer, başına belâ alma. alma gızım, alma! elin öküz herifini goynuna alıyon da n’oluyo, ben diyem üç vakte kadar, sen diyesin beş vakte kadar tepene sıçıyo. lan biriniz venüs’ün merkez gasabasından, diğeriniz mars’ın içindensiniz, iki arkadaş bile bu devirde beş dakkada cozutuyor, anlayış farkliiiii, bakış farkliiiiii, kültür farkliiiiii, burası yapı gredi miyin lan! kapitalizmin iştahını niye artırıyonuz lan, daha bunun raf raf ultrapriması var, maması var, zıbını var, okul taksidi var, servis parası var, dersane haracı var, var oğlu var aq. kim söylemişti, bana rahmetli ve çok sevgili hocam ünsal oskay’ı hatırlatan adorno mu, hayatın anlamı olsa o anlamı arayıp durmazdık diye? siz böyle yaparsanız anlam mı kalır lan? yiyin, için, yiyişin, sıçışın, bu mudur yani, bu mudur? gıpraşmasanız, bi yerinizde dursanız, çarkın o ahenkli, ritmik dönüşü bozulacak, çarkın ahenkle dönüşünü sağlayan bütün o koca koca kurumlar varlık nedenini kaybederek pantene provitaminin serin sularında yüzecek. okuldu, fabrikaydı, medyaydı, mahkemeydi, kolluk kuvvetiydi, devletti, carttı curttu, hepsinin feleği şaşacak. foucault emmim rahat edecek. marx emmimin eksiğini tamamlayan althusser dayım da şöyle bi nefes alacak. ama yok hayır, siz adam olmazsınız. alın lan alın, ebenizin örekesini de alın, bak sezon indirimi de başladı. tutma lan beni tutma! “niye elmaya alma dendiğini şincik anladın mı? alma! alıp da dişleme! elmayı yediğini sanırsın, lâkin aslında ayvayı yiyorsundur da haberin yoktur enayi dümbeleği. aha bu da örnek bir tümcedir sana, kıymetini bil.”

Reklamlar

3 Yanıt

 1. Hafif Abicim,
  Eminim Metin bey bilir de siz hatırlar mısınız bilemem, hani bir türkü vardı, Tülay German mı söylerdi, Esin Afşar mı,
  “alma alma yanakları al gibi,
  boyu uzar gider selvi dal gibi
  seherde açılan gonca gül gibi
  sandım kan damlamış karın üstüne”.
  Sizin bu alma, o alma olsa gerek, he mi?

  Almasınlar tabiy!
  İyi demişsiniz!

 2. Sevgili Çavdar Teyzem,

  Bi kere beni sinir ediyonuz ısrarla, Esin Afşar ile Tülay German’ı birbirine katıp karıştırıp. Esin Afşar Tülay German’ın tırnağı olamaz. Ayrı kulvarda ve ayrı sıkletteler. Bunu biliniz ve unutmayınız.

  İkincisi, türküdeki alma, şu mübarek meyvenin ta kendisi. Ama tabii n’oluyo, biz onu emir kipi ikinci tekil şahıs olumsuz çekim addedip almıyoz! Yanaklar öööle öksüz öksüz bize bakıp dureyo!

  Üçüncüsü, ben böyle düşünüyosam da Metin Bey böyle düşünmüyo. O daha inceluklu düşünüyo.

 3. İşte, buyrun! Metin Bey’in değerlisi Tülay German’ı sen Esin Afşar yap, bir de konuş!
  Demek ki neymiş?
  Çavdar teyzeden müsekkin felan olamazmış!
  🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: