hicabi bey’in 1844 elyazmaları

kegel egzersizleri: aslı “hegel egzersizleri” olup  bir nevi galat-ı meşhurdur. marx emmim henüz bir tıfılkene aklını bu kegel’e -pardon, hegel’e- takmış nedense. hegel de az hergele diildir hani. iyi ki de takmış kafayı. yoksa marksist “yabancılaşma” konseptinden mahrum kalabilirdik meselâ. jenny yengem de az kahrını çekmedi bu emmimin bana kalırsa. hep göz yumdu bitakım kegel -pardon, hegel- araştırmalarına emmimin. helene ile kırdığı cevizler falan fıstık. ne de olsa, nihil humani a me alienum puto, di mi yenge? kegel egzersizlerinin amacına gelince… elbette ki özel mülkiyet, komünizm, yabancılaşma, para pul meseleleriyle yakından alâkalı. fekat quel bir alâka, onu ben şahsen bugüne kadar anlayabilmiş diilim netekim. iyisi mi şu 1844 ekonomik ve felsefi elyazmalarını bi daa okuyim. belki anlarım. fenasi bey de istifa etti anasını satayım, kafam da almaz şimdi bu efkarla ama olsun. “marx, kegel’in -pardon, hegel’in- başaşağı duran öğretisini ayakları üzerine oturtmuştur. bunu yaparken sanki halter kaldırırmışçasına zorlandığı için netice itibariyle jenny’nin pelvis tabanı kasları da güçlenmiştir. fekat ne çare ki marx, buna yeterince ehemmiyet vermeyip jenny’yi helene başta olmak üzere pek çok hanımla aldatmakta bir sakınca görmemiştir -bkz. kegel egzersizleri. mamafih, tarihte olanlar nasıl olmaları gerekiyorlarsa öyle olmuşlardır. binaenaleyh olacakla öleceğe çare bulunmaz. das kapital ve komünist manifesto dururkene elyazmalarını kim iplerdi ki.” (“felsefenin sefaleti” adlı eser, üçüncü bap, sahife 38)

Reklamlar

3 Yanıt

 1. Muhteremler,

  Hastaydım, klima çarptı. İşlerim de yoğundu. Kafam da dağınıktı. Moralim de pek iyi değildi. Vs vs vs.

  Müslüman dostlarımın bayramını kutluyorum. Cevaplayamadığım yorumlara cevaplarım sanırım ki bayramdan sonraya kaldı. Belli de olmaz.

  Blogspotçuların tümünü WordPress mahallemizde komşu olarak görmek istiyoruz bu arada. Yeter sıkıntı çekip durdukları a canım. Yazık di mi.

 2. Hafif Bey,
  İyi bayramlar efendim.
  :))

  Altyapımız hazırlandı, taşınacağız bu gidişle de, alışkanlıklar zorluyor. 🙂

 3. Lugatimizin en neş’eli, en cilveli, en işveli maddesi buydu halbuysam. Yazık, karilerimiz ilgi ve alâka göstermediler. (Birlik ve beraberlik derler ya, o hesap: İlgi ve alâka. Meselâ ve örneğin. Ölü öldü. Yangın yandı. Ve dahası.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: