hicabi bey tezek kurutmakta, dam kürümektedir

nokta: cümle sonlarına konur. cümle bitmemişse yapacak birşey yoktur. bazen bir nokta cümleyi bitmeye zorlar, bazen de cümlenin kendiliğinden bitesi tutar işte. ne farkeder ki, hatice’ye değil neticeye bak demezler mi adama. (bi de bir zamanlar patagonya’da böyle bi mecmua vardı. adını ünlem işareti yaptılar. yapıverdiler. birileri. bildiğimiz birileri.) hafif abiniz aslında noktayı şöyle koyar: oblomov-bartleby bileşimi olmalıy[d]ım ben. niye değilim ki? değil miyim ki? hafif abiniz nokta koyayım cümleye derken sıçıp batırmıştır böylelikle, bir parantez açmış ve nasıl kapayacağını bilememiştir. parantezi açmaya gelmez zaten muhterem kari, açtın mı kapanmak bilmez mübarek. hafif abi, üzerine üzerine gelen sırnaşık virgüllerden, ciddiyet abidesi noktalıvirgüllerden, gremlinler gibi çoğaldıkça çoğalan ünlem ve soru işaretlerinden, sefil tirelerden, lüzumsuz konuşma çizgilerinden, ortada gözükmediği halde insanı huzursuz eden kapaparantezlerden, uzun ve kirli tırnaklardan bunalmış ve dehşete kapılmış bir halde, satırları biler ve kasaplarla yazarlar arasında kardeşçe paylaştırır. “cim karnında noktayım, bokböceğiyim boktayım”  (la fontaine ya da ezop fabllarından birinden alıntılanan aliterasyonumsulu bir tümce. dizgici nokta koymayı unutmuş.)

Reklamlar

5 Yanıt

  1. Hafif Abi’nin bugün çalışkanlığı tuttu, iki madde girdi lugatine. Tek kelime edeceği yoktu esasında.

  2. Bazı muhterem karilerin dikkatine: Ceci n’est pas une pipe!

  3. Bartleby ye en iyi yorumu mahlası dolayısıyla Passive yapar sanırım. Oblomov da benim. O zaman Passive+Talisman= Hafif Abi desem, gerizekaalı olma ihtimalim yüzde kaçtır?
    Peki o pipo değil olayını niye yazdınız? Bazı karilerinizden olamayıp anlayamayınca bozum bozum bozulduum..

  4. Sizin gerizekalı (şapkası yok!) olma ihtimaliniz yüzde zıfır, canım Talisman aplam. Kurduğunuz denklem ise üçbilinmeyenli, üçüncü dereceden bir karmaşık denklem sanırsam. Lise cebir dersinden ancak bu kadarını hatırlıyom. Pipo olayına gelince, bazı karilerimiz kendilerini bilir efenim, müsterih olunuz. Siz onlardan olmayınız, acı çekersiniz, ne lüzum var.

  5. “Siz onlardan olmayınız, acı çekersiniz, ne lüzum var.

    Aaa bi mazoşiste dediğiniz şeye bak 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: