garibim hicabi bey sırılsıklam

yağmur: bir tabiat olayı. her tabiat olayı gibi milyon kere karşılaşsanız da her seferinde mucize gibi gelir insana. mucize, hayatın ta kendisi değil midir ki o olmasın! bazen şaka yapar, yağar gibidir de yağmıyordur. bazen içinize işler acılar gibi. iliklerinize değer bazen de, kalbinizin odacıklarını doldurup taşırır. ahmakları ıslatmayı sever, kimilerinin ateşini düşüreceğine daha da azdırmak da hoşuna giden şeyler arasındadır. siğim siğimken ruh karartabildiği tecrübeyle sabittir de, bardaktan boşanırken isyankâr ruhları alır içine, katar yanına yoldaş diye. örnek cümle değil, örnek paragraf bu kez: “yağ yağmur yağ. can kırıklarının üzerine yağ, umarsızca parlat onları. umutsuz umutların üzerine de yağ, kana baruta bulanan gelin alayı gibi olsunlar. çocuksu ithafların, anlamlı epigrafların, yüreğin ışıklı mottosunun üzerine yağ. söylene söylene inadına zenginleşmiş sevgilimlerin, yanlış yazılıp da öylece, o yanlış imlâsıyla eşsiz benzersizleşmiş sevgilimlerin üzerine yağ ki pirüpak olsunlar. deli gibi yağ. serinlet ortalığı. yumuşat havayı. bastır çirkin sesleri sesinle. tozunu al hayatın. kirini sil bakışlarımızın. otu çayırı, börtü böceği sevindir. sararan mor sarmaşığa bayram ettir. katillerin, işkencecilerin, zorbaların ülkesine de yağ, sadece masal diyarlarına değil. küfrümü keskin bir kılıç gibi ışıldat. yağ yağmur yağ. camdan baksın çocukluğumun arap kızı. habibî diye fısıldasın usulca kulağıma. sevineyim. uçayım. kanatlarıma değsin damlalarından birazı. kalbim hiç bu kadar kalp olmamıştı, daha da olsun.”

Reklamlar

6 Yanıt

  1. Hicabi Bey’in romantikasıyla malul bir madde… Affoluna.

  2. Sizin o “yağmur”unuz yüzünden biz şu üç günlük sombahar tatilciğimizin kalan tek gününü bilgisayara adayarak geçirmek durumunda kaldık.
    Ahanda güneş açtı, çıkıp dışarda oturayım bari…

  3. yağsın ama katil damgası yemesin güzelim yağmur. insanlar akıllı olsun artık ya, valla çok sıkıldım. yağmur deyince aklıma bir tek bu romantika gelsin istiyorum, çok şey mi bu yani?

  4. Sevgili Joacan, orada tabii ki bir cinayetten bahsetmiyorum; umudun, ismin umutsuzluk halinden çıkmasını istemektir muradım. Güzelim yağmura öyle bir sıfat yakıştırabilir mi şu garibim Hicabi Bey’i konu mankeni yapan Hafif Abi’niz!

  5. aşkolsun hafif abicim, ben size hiç öyle bir şey der miyim? sadece son 2 günde insanlar öldü ya yağmur yüzünden, kabahati güzelim yağmura yüklediler. oysa isterim ki yağmur deyince hep sizinki gibi güzel yazılar, haberler olsun. o manada şeyttirmiştim.

  6. Ah efenim, bu şirin belde Patagonya’da yağmur kar suçlanmayacak da kim suçlanacak? Demedi demeyin, şimdiden söylüyorum, yarın deprem olduğunda da tek suçlu, depremin kendisi olacaktır. Gelin de şimdi Proudhon amcamın dediklerini hatırlamayın! Hani “Dövlet nedir?” der ya, işte odur. Emme velâkin, her suçu kabahati de bu fetişe yüklememek lâzım. İğdiş edilmiş beyinciklerimizle biz de suçluyuz anasını satayım.

    Amaaaaan, bugün kafam fena. Siz bana bakmayın. Hayat bayram olsun, lık lık içeyim ayranı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: