hicabi bey’in boncuk fasulyesi

yaşama sevinci: yaşamak başlıbaşına bir sevinçtir zaten diyenlerinizin sesi geliyor kulağıma şimdi. valla şu son ameliyattan sonra buna ben de inanıyorum. nefes alabiliyor musun, sevinç duy. da, insanoğlu bu, yetmiyor işte. neyse, şöyle diyeyim ben: geçen gün balkonda otururken, anah, bi baktım ki balkonu önden kapatan asmanın mor üzümleri arasında bir adet boncuk fasulye muzip muzip bana göz kırpıyor! saksılardan birinde çiçeklerin arasından usulca, çaktırmadan boy vermiş, kimselere belli etmeden büyüyüp serpilmiş. işte bu fasulyeyle bir sabah ansızın gözgöze gelivermektir yaşama sevinci. lâkin dünyayı cehenneme çevirmek üzere doktora yapmaya gönderilmiş olan insanoğlu yüzünden yaşama sevincinin köküne darı ekiliyor hep. bu durumda da alır sazı eline sonya: “ne yapabiliriz, yaşamak gerek! yaşayacağız vanya dayı. çok uzun günler, boğucu akşamlar geçireceğiz.” evet, şimdi de huzurlarınızda örnek tümcemiz, muhterem kari: yaşama sevinci dediğin bir garip kuştur. yürümek istiyorsan, yolun yokuştur.”

(*) bu da lugatimizin bazı maddeleri gibi tükenmez kalemle yazılması gereken bir madde. hadi bitmeyen senfoni’sini dinleyelim schubert amcamızın.

Reklamlar

12 Yanıt

 1. fasulye bohçasını alıp asmaya kaçmış, ne güzel:)

  kuş olup o sevincin peşine düşemeyeceğimize göre, yürüyeceğiz çaresiz.

 2. …Ve Hafif Abiniz de bu yorumunuza bayılmış ve anında tesis ettiği “Altın Yorumcu” ödülü içün kendi elcağızıylan ahşap malzemeden oyma bir plaket hazırlamaya girişmiştir.

 3. pek mütehassis oldum, azıcık da şımardım. hafif abimize teşekkürlerimi sunarım.

 4. Ne demek efenim, ne demek! Şeref duyarım.

  Fekat, şirin belde Patagonya’da öyle şeyler olup bitiyor ki, yaşama sevincinden bahsedebilmek filan aslında çok ayıp kaçıyor. Neyse, buna lugatimizde başlıbaşına bir madde ayıralım.

 5. Ah iste icinde bulundugumuz ruh halimiz bizi kor eylemese boncuk fasulyesini gormeye!!! Kodlarimizda bi virus var…

 6. Şirin beldemiz sahiden “şirin” olabilsin diye, daha çok yaşama sevinci aktarmalıyız.
  Taa ki, o sevinç törpüleyiciler utanıp, seslerini kısana ve de sessiz kalana dek!
  İşte o kadar!
  🙂

 7. Sayın Hafif Abi,

  Yazılarınızı keyifle uzaktan takip ediyordum. Dayanamadım. Genç çocukluğumdan kalan bir hikayedir, yalan aktaranın obalı boynuna. İki hasta aynı odada, biri pencere kenarında, diğeri duvar kenarında. Duvar kenarında olana dışarıyı anlatıyor pencere kenarında olan;”Çocuklar top oynuyor, bir kadın sevgilisine sarılmış, iki ihtiyar gülüşerek birşeyler konuşuyor”. Kriz gelince, haber vermemiş duvar kenarındaki hasta hemşirelere. Pencere kenarı yatak bana kalır düşüncesiyle. Öyle de olmuş. Pencere kenarı hasta kuyruğu titretmiş, yatak duvar kenarındakine kalmış. Lakin baktığında pencereden, bir koca kara duvardan başka birşey görememiş.

  Saygılar

 8. Evet Çavdar Teyzeciğim, kan ve zulümden başka birşey bilmeyen oligarşinin ürkünç karanlığından çıkabilmede minicik bir yaşama sevincinin de en az kocaman kocaman fikirler kadar rolü vardır.

 9. Evli Adam Bey,

  Hoşgeldiniz. Teşekkür ederim ilginize.

  O. Henry’nin şahane bir hikâyesini hatırladım şimdi siz böyle deyince: Son Yaprak. Ne güzeldir! O. Henry’nin bütün yazdıkları güzeldir zaten. O hikâyede, alt katta yaşayan bir sefil ressam vardı. Gerisini yazmama gerek yok; bilenler hatırlar, bilmeyenler de bizahmet okumalıdırlar. Edebiyatın büyüsü orada saklı işte: Bir yana ittiğimiz hakiki değerleri bize hatırlatabilme gücünde…

 10. Sevgili Eleştirel Kardeş,

  İçinde bulunduğumuz ruh hali, dar çerçevede şirin belde Patagonya’nın makus talihiyle, geniş çerçevede insanoğlunun halâ aklıyla vicdanı arasında gerekli koordinasyonu sağlayamamış oluşuyla çok yakından ilintili bence. Bunu aşabilir miyiz bilmem, ama ben göremesem de böyle gitmeyeceğini biliyorum.

 11. Bi boncuk fasulye bi de sardalyanin yaglanmasi olmasa agustos ayi hic cekilmez patagonyada.

 12. Hoşgeldiniz sevgili Maksimov biraderim. Ah hiç sormayın, siz ne güzel okyanusların aşırısında gel keyfim gel yapıyonuz valla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: